Bayram sonrası siyasette yoğun hafta: AKP MYK ve Meclis’e sunulacak teklifler…

9 günlük Kurban Bayramı tatili sonrası ilk iş gününde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında AKP MYK toplanacak. Yargı paketi, öğretmenlik yasası, vergi düzenlemesi, bazı sokak köpeklerinin uyutulmasını öngören teklifin de bu hafta Meclis’e sunulması bekleniyor. 

Bayram sonrası siyaset arenası hareketlenecek. AKP MYK’nın yanı sıra; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu olan Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe ile yarın görüşecek.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre; 9. Yargı Paketi önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak. Düzenlemeye göre, yargıda “casusluk” tanımı değişecek. Başka bir ülke veya istihbarat örgütleri adına suç işleme, adam öldürme, adam kaçırma, belge bilgi toplama ve gasp gibi suçlar mevcut mevzuatta adi suç kapsamında cezalandırılıyordu. Artık casusluk olarak değerlendirilecek ve ona göre ceza verilecek.

Meclis’e sunulacak sahipsiz sokak hayvanlarıyla ilgili teklif ile “sahipsiz sokak hayvanı” tanımı yapılarak “köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılması” belli hükümlere bağlanacak. Vatandaş tarafından şikâyet edilen, emniyet ya da belediye tarafından bilinen, belirli yerlerde bulunan çeteleşmiş, saldırgan, kuduz riski taşıyan, anatomik yapısı bozulmuş köpekler öncelikle toplanacak. Vatandaşlarca bilinen ve beslenen zararsız köpekler ise kısırlaştırılmak şartıyla sokakta kalmaya devam edecek. Toplanan sokak köpekleri arasında barınak koşullarında yaşamını devam ettiremeyecek durumda hasta ve saldırgan olan, 1 ay içinde sahiplendirilmeyenlere “ötenazi (iğneyle uyutma)” uygulanacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir